Individuálna poradenstvo je forma rozhovoru, pri ktorom sa porozprávame o tom, v čom sa ti momentálne v živote nedarí, čo ťa trápi alebo v čom by si sa chcel/a zlepšiť. Rozhovor nemá žiadne pravidlá ani štruktúru, všetko si vedieš ty ako klient sám. Vybratie si témy a aj čas koľko im chceš venovať. Ja ťa budem počúvať, reflektovať tvoje prežívanie a hľadať spoločné s tebou odpovede, ktoré sú v prvom rade tvoje vlastné a nie tie, ktoré si myslím ja, že sú pre teba tie správne.

Otázky, ktoré ťa môžu napadnúť pri rozhodovaní či prídeš na terapiu

Prečo by mi mal niekto radiť ako mám žiť, keď predsa ja to viem najlepšie?

Máš pravdu, terapeut by ti nemal radiť. Terapeut je odborník na proces a sprevádzanie rozhovorom. Odborníkom na tvoj život si ty sám/a.

Prečo potrebujem pomoc terapeuta, aby som našiel odpovede?

Pretože, pri štandartných rozhovoroch sa môžeš stretávať s urýchlenými radami, hodnotiacimi výrokmi alebo zaujatým postojom. U mňa nájdeš nezaujatý pohľad a podmienky na to, aby sme sa spoločné ponorili do hĺbky a hľadali skryté motívy, ktoré ťa dnes sprevádzajú.

To, čo robím dnes, robím najlepšie, ako viem a aj tak sa stretávam s nežiaducim výsledkom. V čom bude toto iné?

Naša myseľ sa nás vždy bude snažiť chrániť aj za cenu sebaklamu alebo skreslenia reality. Preto nám vždy ponúkne odpovede, ktoré nám vyhovujú. My, ako jednotlivci si vieme nájsť odpovede, v čom často zlyhávame je kladenie si správnych otázok.

Je terapia vždy smutná alebo bolestivá?

Tak ako s každou novou aktivitou v živote, s ktorou začnete tak začiatky bývajú náročné. Sebapoznanie alebo uvedomovania bývajú občas bolestivé. Ak vydržíš a budeš odhodlaný, naše rozhovory ti prinesú dlhodobé pozitívne zmeny. Ja budem pri tebe stať v dobrom aj zlom, ak budeš padať, pomôžem ti naspäť na nohy, tak, aby si zbytok cesty už odkráčal sám/a.

Koľko stretnutí musím podstúpiť?

Je to individuálne. Často majú klienti očakávania, že prídu raz a dostanú krátkodobú psychickú úľavu, vyrozprávajú sa zo svojich problémov, lebo už je to pre nich neznesiteľné. Dá sa fungovať samozrejme aj takto. Ak máte fyzické bolesti, je možnosť tabletky, ktorá sa volá Ibalgin. Ja sa zameriavam na to, aby sme spoločné hľadali príčinu a nie dôsledok. Ak nájdeme príčinu a začneš, ako človek fungovať v živote inak, tak už psychicky Ibalgin potrebovať nebudeš. Tento proces však nejakú dobu trvá.

Ako viem, že som našiel správneho terapeuta?

  • Cítim sa ako klient v bezpečí, nehodnotený a prijatý taký, aký som.
  • Terapeut ma počúva a chce mi porozumieť, neanalyzuje ma pre svoje osobné motívy.
  • Terapeut je pravdivý a transparentný, nič predomnou neskrýva.
  • Terapeut sa neschováva za masku profesionála.
  • Cieľom terapeuta, nie je, aby ste chodili dlhé roky na terapie. Cieľom je, aby si už ku mne chodiť nemusel.
  • Cítim pri terapeutovi naozajstnú blízkosť a porozumenie, nie naučenú empatiu a pretvárku.

Nemôže mi to ublížiť?

Sebapoznanie dokáže byť bolestivá, ale to, čo cítime, je naše vlastné a terapeut ti nemôže priniesť nič nové, čo by si už o sebe nevedel alebo necítil predtým. Častokrát zažívam na sedeniach, že si klient poplače, lebo sa dotkneme nejakého smútku alebo bolesti. Po pár minútach sa cíti oveľa ľahšie ako keby zhodil par kíl nie na tele, ale skôr na duši a smútok vystrieda úsmev a úľava. Na tvojej ceste spoločne odkrývame témy do hĺbky, ale nemusíš sa báť, tempo a hĺbku si určujes sám/a.

Čo si povieme ostane medzi nami?

Áno, fungujem na ľudskej dohode o diskrétnosti, nepoužívam žiadny právnický overený dokument, jediné načo sa môžem odvolať je etický kodex. Prečo? Celá moja práca je založená na dôvere, bezpečí a budovaného ozajstného vzťahu, a ak si máme navzájom dôverovať, toto je náš spoločný prvý krok.

Aký problém je dostatočný na to, aby sa mi oplatilo objednať sa?

Ktorýkoľvek, pretože problém, s ktorým si myslíme, že prichádzame, nie je ten, s ktorým odchádzame po rozhovore. Keď si predstavíte strom, najskôr idú hrubé korene, skrz kmeň až po korunu, ktorá sa rozrastá do jednotlivých menších konárov. Väčšina problémov alebo tém, ktoré riešime sa z veľkej väčšiny nachádzajú práve v konároch, pretože sú pre nás unesiteľné a málo bolestivé, naša psychika nás takto chráni, samozrejme časom, ak sa situaciua nerieši, tak napätia sa bude stupňovať a únava pribúdať. Preto žiaden problém, nie je veľký ani malý, všetko, čo nám spôsobuje vnútorné opakované napätie a nedarí sa nám stým v živote pohnúť, sa oplatí priniesť na rozhovor.