Individuálna poradenstvo je forma rozhovoru, pri ktorom sa porozprávame o tom, v čom sa vám momentálne v živote nedarí, čo vás trápi alebo v čom by ste sa chceli zlepšiť. Rozhovor nemá žiadne pravidlá ani štruktúru, všetko si vediete vy ako klient sám. Vyberáte si témy a aj čas koľko im chcete venovať. Ja vás budem počúvať, reflektovať vaše prežívanie a hľadať spoločné s vami odpovede, ktoré sú v prvom rade vaše vlastné a nie tie, ktoré si myslím ja, že sú pre vás správne.

Otázky, ktoré vás môžu napadnúť pri rozhodovaní či prídete na terapiu

Prečo by mi mal niekto radiť ako mám žiť, keď predsa ja to viem najlepšie?

Máte pravdu, terapeut by vám nemal radiť. Terapeut je odborník na proces a sprevádzanie rozhovorom. Odborníkom na váš život ste vy sám/a.

Prečo potrebujem pomoc terapeuta, aby som našiel odpovede?

Pretože, pri štandartných rozhovoroch sa môžte stretávať s urýchlenými radami, hodnotiacimi výrokmi alebo zaujatým postojom. U mňa nájdete nezaujatý pohľad a podmienky na to, aby sme sa spoločné ponorili do hĺbky a hľadali skryté motívy, ktoré vás dnes sprevádzajú.

To, čo robím dnes, robím najlepšie, ako viem a aj tak sa stretávam s nežiaducim výsledkom. V čom bude toto iné?

Naša myseľ sa nás vždy bude snažiť chrániť aj za cenu sebaklamu alebo skreslenia reality. Preto nám vždy ponúkne odpovede, ktoré nám vyhovujú. My, ako jednotlivci si vieme nájsť odpovede, v čom často zlyhávame je kladenie si správnych otázok.

Je terapia vždy smutná alebo bolestivá?

Tak ako s každou novou aktivitou v živote, s ktorou začnete tak začiatky bývajú náročné. Sebapoznanie alebo uvedomovania bývajú občas bolestivé. Ak vydržíte a budete odhodlaný, terapia vám prinesie dlhodobé pozitívne zmeny a radosť. Ja budem pri vás stať v dobrom aj zlom, ak budete padať, pomôžem vám naspäť na nohy, tak, aby ste zbytok cesty už odkráčali sami.

Koľko stretnutí musím podstúpiť?

Je to individuálne. Často majú klienti očakávania, že prídu na terapiu a dostanú krátkodobú psychickú úľavu, vyrozprávajú sa zo svojich problémov, lebo už je to pre nich neznesiteľné. Dá sa fungovať samozrejme aj takto. Ak máte fyzické bolesti, je možnosť tabletky, ktorá sa volá Ibalgin. Ja sa zameriavam, na to, aby sme spoločné hľadali príčinu a nie dôsledok. Ak nájdeme príčinu a začnete, ako človek fungovať v živote inak, už psychicky Ibalgin potrebovať nebudete.

Ako viem, že som našiel správneho terapeuta?

  • Cítim sa ako klient v bezpečí, nehodnotený a prijatý taký, aký som.
  • Terapeut ma počúva a chce mi porozumieť, neanalyzuje ma pre svoje osobné motívy.
  • Terapeut je pravdivý a transparentný, nič predomnou neskrýva.
  • Terapeut sa neschováva za masku profesionála.
  • Cieľom terapeuta, nie je, aby ste chodili dlhé roky na terapie. Cieľom je, aby ste už ku mne chodiť nemuseli.
  • Cítim pri terapeutovi naozajstnú blízkosť a porozumenie, nie naučenú empatiu a pretvárku.

Nemôže mi to ublížiť?

Terapia dokáže byť bolestivá, ale to, čo cítime, je čisto naše vlastne a terapeut vám nemôže priniesť nič nové, čo by ste už o sebe nevedeli alebo necítili predtým. Často krát zažívam na sedeniach, že si klient poplače, lebo sa dotkneme nejakého starého smútku alebo bolesti, no po par minútach sa cíti oveľa ľahšie ako, keby zhodil par kíl nie na tele, ale skôr na duši a smútok veľmi rýchlo vystrieda usmev a úľava. Pri rozhovore sa deje, to, že spoločné odkrývame témy do hĺbky a pozrieme sa, čo sa tam skrýva, nemusíte sa báť, tempo a, ako ďaleko pôjdeme je na vás.

Čo si povieme ostane medzi nami?

Áno, fungujem na ľudskej dohode o diskrétnosti, nepoužívam žiadny právnický overený dokument. Prečo? Celá moja práca je založená na dôvere, bezpečí a budovaného ozajstného vzťahu, a ak si máme navzájom dôverovať, toto je náš spoločný prvý krok.

Aký problém je dostatočný na to, aby sa mi oplatilo objednať sa?

Ktorýkoľvek, pretože problém, s ktorým si myslíme, že prichádzame, nie je ten, s ktorým odchádzame po rozhovore. Keď si predstavíte strom, najskôr idú hrubé korene, skrz kmeň až po korunu, ktorá sa rozrastá do jednotlivých menších konárov. Väčšina problémov alebo tém, ktoré riešime sa z veľkej väčšiny nachádzajú práve v konároch, pretože sú pre nás unesiteľné a málo bolestivé, naša psychika nás takto chráni, samozrejme časom ak sa situaciua nerieši, tak napätia sa bude stupňovať a únava pribúdať. Preto žiaden problém, nie je veľký ani malý, všetko, čo nám spôsobuje vnútorné opakované napätie a nedarí sa nám stým v živote pohnúť, sa oplatí priniesť na terapiu.