Už roky si neviem rady s boľavým členkom, ramenom či zápalmi v oblasti krku. Aby toho nebolo málo, ešte ma páli aj v oblasti žalúdka. Stále sa mi to vracia a lieky nezaberajú. Lekár mi vždy naordinuje ďalšie nové lieky a odporučí špecialistov, ktorí mi majú pomôcť.

Znie vám to povedome? Neustále hľadanie riešenia na naše problémy, až sme z toho zúfalí. Skúsili by sme všetko, len aby sme sa už nášho opakovaného utrpenia zbavili.

Čo je psychosomatika a ako s nami súvisí?

Najskôr si vysvetlime, čo vlastne psychosomatika je. Zjednodušene povedané, je to biologická zmena/problém na ľudskom tele, ktorú nespôsobuje vírus, parazit alebo prechladnutie, ale psychika. Možno si poviete, veď to je hlúposť, ja sa cítim fajn, mám prácu, ktorá ma baví, krásnu rodinu, chodíme na spoločné dovolenky, dokonca aj športujem a zdravo sa stravujem. Samozrejme, občas prídu problémy, avšak kto má dnes bezproblémový život?

A to je kameň úrazu. Hovoríme o dnešnom stave, ako sa cítime dnes. Psychosomatika však veľmi úzko súvisí s našou minulosťou, s niečím, čo sa stalo a nebolo dôkladné vyriešené alebo vypovedané. Môže ísť z vášho pohľadu o úplnú maličkosť, ktorá by vám možno ani nenapadla. Avšak emócie, ktoré mali byť vyjadrené, ale dostatočne neboli, sa vedia doslova zaryť "pod kožu", spôsobovať vo vašich svaloch zápalové procesy alebo oslabiť časť orgánu. A ak je hociktorý orgán oslabený, je oveľa náchylnejší na vonkajšie choroby a vírusy.

Často sa bavíme o chronických zápalových procesoch, ktoré sa neustále vracajú. Ako je možné, že lieky vám najskôr pomôžu, no potom sa problémy vrátia? Odpoveď je jednoduchá - k lekárovi prídete až vtedy, keď cítite bolesť. Lekár vám predpíše liek proti bolesti. Tá časom prejde, no zakrátko sa opäť vráti. Dôvod - lekár a tabletky riešia výsledok ochorenia, nie jeho príčinu.

Moja osobná skúsenosť

Asi od svojich 17-tich rokov som trpel bolesťami ľavého ramena, ktoré mi vždy po nejakom čase úplne stuhlo a bolo ako kameň. Samozrejme, keď som bol mladší, stávalo sa to len raz za čas, no čím som bol starší a v mojom živote bolo menej športu a viac povinností, tak sa bolesti vracali späť, asi raz za tri mesiace. Považoval som to za normálne, dnes je predsa sedavá doba a aj ja som mal sedavé zamestnanie. Tak som si zvykol chodiť na masáže, ktoré som miloval. Navyše, sám pre seba som mal zámienku, že na tú masáž musím ísť kvôli ramenu. Vo svojom vnútri som sa tešil, že mi uvoľnia nielen moje rameno, ale dostanem k tomu ešte aj celotelovú masáž. Cena ma netrápila, veď to bolo pre moje zdravie a v takom prípade sa na peniaze nepozerá. Cvičenia, ktoré mi poradil lekár, alebo som si ich našiel na internete, poctivo cvičím a pomáhajú mi. Síce len dočasne, no každý máme predsa nejaký problém…

Keď som chodil na svoj terapeuticky výcvik, často sme sa rozprávali do veľkej hĺbky o našich životoch, problémoch a bremenách, ktoré si nesieme z nášho doterajšieho žitia. O strachoch, sebavedomí a motívoch nášho smerovania v živote. Neraz sa ma niektorá téma vo vnútri dotkla, vždy to bolo také pichnutie - "aha, toto mi je známe, toto poznám, toto som už niekedy zažil." Pichnutie sa však vzápätí premenilo na tlak, hlboké a rýchle dýchanie. Cítil som vlastný tep, akoby som mal celý vybuchnúť. Nerozumel som, čo sa so mnou deje. Vypýtal som sa na WC a tam ma hneď trikrát prehnalo. Hovorím si, asi som na obed niečo zlé zjedol. Potom som sa vrátil medzi ostatných a porozprával im, čo sa mi stalo. Po dlhšom rozhovore, keď som to všetko konečne zo seba dostal a vyrozprával sa, zrazu som len zacítil, ako mi vytiekli staré slzy a cítil som sa, akoby som schudol 5 kíl. Moje rameno bolo ľahučké ako pierko. Dnes mám 30 rokov a už tri roky nechodím na masáže ani k lekárovi (na masáž občas skočím, ale tentokrát kvôli relaxu).

Pár slov na záver

Ak máte aj vy chronické zápaly a párkrát do roka použijete náplaste na bolesť v podobe masáží alebo liekov, rozhovor s terapeutom vás od týchto starostí ušetrí. Navyše, skúste sa zamyslieť, koľko miniete za rok na lieky či rehabilitácie. Týmto nechcem zhadzovať medicínu ani lekárov, každý robíme najlepšie, ako vieme, pracujeme s informáciami, ktoré máme. Od človeka samotného závisí, či koná v dobrej viere, či chce pomáhať, alebo si chce len zarobiť na dovolenku. Rovnako to platí aj pre mňa, tiež mi nenapadlo iba napísať si do Googlu psychosomatické ochorenia…

Týmto by som ukončil svoj dnešný blog. Terapia vám môže pomôcť, ak sa prídete porozprávať o téme, o ktorej ani netušíte, že vám môže natrvalo zlepšiť život.