Články a podcast

Psychologické podcasty a články pre osobnostný rozvoj a mentálne zdravie

24. augusta 2021

Mentalita obete

Nič sa nedalo robiť, život je nespravodlivý, vždy sa prihodí všetko zle len mne... Mentalita obete je častým zmýšľaním v spoločnosti, no občas ju používame sami. Niekto v práci, vo vzťahoch alebo pri nepreberaní zodpovednosti za svoje skutky. Možno máte niekoho vo vašom okolí, kto je pre vás jeho každodenným negativizmom záťažou a neviete si rady. V tomto diele rozoberieme hlavné znaky nastavenia mysle obete a ponúkneme kroky, ktoré vám pomôžu vykročiť vpred.

Čítať ďalej

11. augusta 2021

Komunikačné vírusy

Podvedome hovoríme určité slová, ktoré na prvý pohľad znejú nevinne, no hovoria veľa o tom, ako uvažujeme o živote. Komunikačné vírusy narúšajú tok rozhovoru a vytvárajú možné otázniky. Rozhovory slúžia na to, aby sme si vymenili jasné informácie medzi sebou. Pripravili sme si pre vás pár príkladov vírusov, a zároveň ich možnosť zámeny, aby sme boli pre seba a svoje okolie jasnejší a pravdivejší. Na záver by som rád napísal, že sme sa s Miskou veľa nasmiali, keď som tento podcast strihal, lebo sami sme používali slovíčka, na ktoré sme poukazovali, tým pádom aj my sme sa dnes naučili niečo nové o sebe.

Čítať ďalej

13. júla 2021

Diskusie očkovaných a neočkovaných

Téma vakcinácia sa nás všetkých dotýka najmä z pohľadu zdravia, no zároveň nám vstupuje do našich vzťahov, keďže spoločnosť sa stále viac polarizuje na 2 skupiny. Ako sa spolu rozprávať, aby si zaočkovaní a nezaočkovaní porozumeli? Pripravili sme pre vás body v komunikácii, ktoré nás od seba v rozhovore vzďaľujú a vytvárajú konflikty, no zároveň chceme poukázať na možnú cestu porozumenia a jednoty.

Čítať ďalej

24. júna 2021

Čím sme sa previnili?

Pocity viny sú forma seba trestu, keď výsledok nášho konania nie je ten, ktorý sme chceli. Čím sme sa prevnili až tak, že sa vieme trápiť týždne, mesiace alebo roky? Ako z toho von? Vieme sa naozaj previniť voči sebe samému alebo vieme podľahnúť vonkajšej manipulácii, ktorá nás presvedčí o našej vine?

Čítať ďalej

14. júna 2021

Odvaha

Odvaha nie je neprítomnosť strachu. Odvaha je precítiť strach, pochybnosť, neistotu a rozhodnúť sa, že niečo iné je dôležitejši. Zbableci zomrú mnohokrát pred smrťou, udatný okúsi chuť smrti len raz.

Čítať ďalej

15. mája 2021

Terapia (špeciál)

Vypočuj si náš prvý špeciál! Prinášame svetlo do témy, ktorá je na verejnosti plná predsudkov a je ňou Terapeuticky rozhovor. Ako prebieha, pre koho je určený, v čom je PCA terapia výnimočná? Ak si niekedy premýšľal/a o terapii a mal/a si veľa nezodpovedaných otázok, tak tento diel je presne pre teba. Dozvieš sa napríklad, že sa nemáš čoho báť a ak áno, tak nie si v tom sám/a.

Čítať ďalej